Erasmus Hakkında

ERASMUS PLUS'IN AMACI

Erasmus+, öğrencilere uluslararası bir eğitim olanağı sağlamak ve ülkeler arasındaki iş birliğini artırmak amacıyla oluşturulmuştur. Akademik değişim ve gençlik değişim programlarının yanı sıra staj, iş ve spor alanında iş birliği projelerini de içerir.

ERASMUS'LA HANGİ ÜLKELERE GİDEBİLİRİM?

Erasmus programına; Avrupa Birliği Üyesi olan 30 ülke ve bu ülkelere ek olarak Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya ve Lihtenştayn katılım gösteriyor. Erasmus sayesinde öğrenciler kolaylıkla üniversite değişimi yapabiliyor, eğitimlerine kendi karar verdikleri Avrupa üniversitelerinde devam edebiliyorlar.
Erasmus'la gidilebilecek ülkelerin listesi şu şekilde: Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Avusturya, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, İzlanda, Norveç, Kıbrıs ve Lihtenştayn. Koşullu olarak Eramus programına katılan ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye, Tunus, Rusya.

ERASMUS'A NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Erasmus ile eğitimde başarılı olmak için dil becerileri önemli bir önkoşul görevi görüyör. Buna ek olarak; başvuru için gerekli tüm belgelerin hazırlanmış olması şarttır. Erasmus rehberimizin diğer sayfalarında nasıl Erasmus bursu alabileceğiniz, Erasmus koşulları, gerekli belge ve dökümanlar gibi bilgilerin yanı sıra Erasmus'a alternatif olabilecek dil kursları ve yurtdışı staj programlarını bulacaksınız.